Příběh firmy Rakon: prorazili rychlostí v atypech (2. část)

Příběh firmy Rakon: prorazili rychlostí v atypech (2. část)

Počátek nové dekády zastihl Rakon již ve vlastním areálu, který je umístěný v Hanychově mezi rodinnými vilami. Od počátku bylo jasné, že vedení firmy má záměr, aby výrobní sídlo firmy v Liberci nepůsobilo jako továrna, ale bylo co nejvíce neutrální a přátelské ke svému okolí. Je to ostatně princip, který prostupuje celou činností Rakonu. Ohleduplnost, orientace na budoucnost a hledání řešení, která jsou svým pojetím inovativní. Příkladem konkrétních kroků bylo například posazení strojů na vzduchové měchy, aby vibrace z těžkých strojů neobtěžovaly okolí.

Technologický náskok firmy ve druhé dekádě

Od roku 2010 Rakon postupně nakupoval špičkovou technologii v oblasti obráběcích strojů, laserové techniky a elektroniky. Stroje značky Trumpf. Jak říká Radovan Konopík: “Kdo chce dělat dobré věci, musí tyto stroje mít.” Mít velice přesné CNC stroje na zpracování plechu je v dnešní době nutnost. Zejména pokud chcete vyrábět vlastní produkty, nebo mít celý vlastní výrobní program. Hlavní předností těchto strojů za desítky milionů korun je především jejich energetická úspornost a dlouhá životnost. Drahé stroje se ale vyplatí až na delší horizont než tři nebo pěti let. 

Tychlost výroby atypů jako hlavní konkurenční výhoda

Výrobců elektroskříní na českém trhu není mnoho. Jedná se většinou o cizí firmy, které jsou zaměřeny především na obchod a ve velkém měřítku vyrábí v různých státech. Pokud ale tyto společnosti potřebují rozměrově atypickou skříň, tak už nejsou schopni dodat ji rychle. Typickým příkladem je situace, kdy má být skříň o několik centimetrů větší nebo menší. V takovém momentu se většinou obrátí na firmu Rakon s požadavkem na atypický rozměr. Rychlost a možnost vyrobit z plechu prakticky cokoliv, to je v současnosti největší devíza této firmy. Typové skříně upraví a ihned pošle do výroby. V Rakonu dokáží zkrátit o čas na přípravu tak výrazně, že do 14 dnů dodají požadovaný atypický výrobek v požadovaném množství. Včetně konečné povrchové úpravy

Automatizace není všemocná

V současnosti se Rakon dostal do pozice, kdy se není v oblasti optimalizace výroby už téměř kam posouvat. Inovují postupně své produktové řady na strojích, které nakoupili za posledních pár let. V kvalitě se dostali na nejvyšší možnou úroveň. Vyrábí především speciální kusové série, kde dokáží být výrazně rychlejší než konkurence. Stávající skříně stále vylepšují a zdokonalují. Radovan Konopík k tomu dodává “Tato fáze ve vývoji firmy se dá přeskočit, pokud budete vyrábět milionové série. Pak můžete nasadit roboty, kterým se nemusí “topit, svítit” a budou dělat i v noci. To ale není náš případ. Strojní výrobu nezdokonalíte, není tedy už kam se extra posouvat. Automatizaci prostě na kusové atypické věci nasadit nelze .”

Budoucnost je v ekologickém provozu firmy

Z pohledu inovace stojí před Rakonem ovšem poněkud jiné výzvy. Jako společensky odpovědná firma hledá v oblasti výroby cesty, jak dosáhnout maximální efektivity výroby z pohledu ekologie a energetické náročnosti. Tato optimalizace se podle záměrů vedení firmy promítne i do lepší ceny výrobků. Posun v oblasti udržitelného a ekologického provozu má už konkrétní podobu. Novou fotovoltaickou elektrárnu se zálohovací bateriovou jednotkou, kterou chystají na rok 2020. Energii budou využívat na vytápění, ohřev vody i pro samotnou výrobu. Šlo o tak silný impuls v myšlení, že na tuto aktivita naváže firma celkovým technologickým upgrade. Přibude charger, což znamená, že v areálu firmy postaví nabíjecí stanici pro auta na elekropohon.

Nejen prací živ je člověk

Radovan a Václav Konopíkové mají kromě rozvoje firmy čas i na svoje koníčky. Václav Konopík se celý život věnuje lednímu hokeji. Od roku 2004 působil v Chodské hokejové lize tým HC Rakon Domažlice, který v ročníku 2003/2004 obsadil v soutěži 4.místo. Radovan Konopík potom v libereckém areálu firmy založil RC modelářskou dráhu a provozují ji pro místní modeláře. Konstrukce a použité technologie jsou pro šéfa firmy Rakon další výzvou. Jak sám říká: “Tato autíčka jsou ve zmenšeném měřítku velká sportovní auta obsahující karbon, letecký dural, tlumiče, progresivní pružiny… Prostě vše co je na velkém “závoďáku”, tak tady najdete v malém.” Jedná se o kvalitativně precizní součástky a Rakon má nový výrobní program, který produkuje kola na tyto modely pod značkou Arena12. Speciální edice kol je patentovaná a Rakon ji postupně povyšuje na další část svého podnikání s vlastní ochrannou známkou.