Příběh firmy Rakon: prorazili rychlostí v atypech (1. část)

Příběh firmy Rakon: prorazili rychlostí v atypech (1. část)

Příběh firmy RAKON spol. s r.o. je příběhem rodinné firmy, kterou v roce 2003 založil Radovan Konopík. Energický zakladatel firmy pracoval po vysoké škole jako konstruktér a rýsoval zvedací stroje pro automobily, autobusy a tramvaje. Na přelomu milénia ho oslovila liberecká elektrofirma s nabídkou na konstrukční přípravu rozvaděčových skříní. Pustil se tedy do rýsování výrobků z plechu a jako OSVČ se dostal na dráhu podnikání. To byl pro rodinu Konopíků začátek cesty k budování úspěšné firmy, která je svým přístupem „atypická“.

 

Změna je příležitost

V roce 2004 se z Rakonu stalo s.r.o. a ve firmě působil Radovan Konopík s manželkou. Původně nechtěli díly z plechu vyrábět a plánovali pouze obchodní činnost. Pokračovat tak v činnosti, kterou provozovali v počátcích. Bratr Radovana, pan Václav Konopík, dělal v té době dispečera kamionové dopravy v Domažlicích, kde zaměstnavatel zrušil pobočku a přesunul činnost jinam. Jak sám říká “Stál jsem tehdy před rozhodnutím co dál a stěhovat se mi za původní prací nechtělo.” Tehdy se zrodil nápad, že Rakon nebude výrobky pouze prodávat, ale začne skříně i vyrábět. V ten moment vstoupil bratr Václav do firmy naplno. V Domažlicích pronajímají halu, kterou začínají postupně vybavovat strojním zařízením.

Těžký začátek může být ještě těžší

Pro výrobu produktů z plechu byly potřeba dva základní stroje: vysekávací a ohraňovací lis. První ohraňovací lis koupil Rakon v německém Mercedesu u Bodamského jezera. Vysekávací stroj pocházel z Elitexu z Červeného Kostelce. Tyto stroje si bratři sami opravili a začali s výrobou. V období 2004 až 2007 Rakon postupně ekonomicky rostl a realizoval první větší zakázky. Firma měla v té době už 5 zaměstnanců. Problém se dostavil až s nastupující globální finanční krizí. V roce 2008 se úspěšně rozjeté podnikání takřka zastavilo. Rakon to ale “nepoložilo”, naopak jej to z dlouhodobého hlediska výrazně posílilo. Následující rok 2009 byl ale pro firmu velmi těžký. Pohybovala se na hranici vlastních možností a došlo i na podnikatelská rozhodnutí ve stylu vabank.

Předvídavá investice v době krize

Přes tíživou situaci  a navzdory ekonomickému propadu trhu začalo vedení Rakonu v roce 2010 přemýšlet jak investovat a vytvořit si tím budoucí konkurenční výhodu. Výrobní prostory v Liberci měli v pronájmu a tak na počátku roku 2011 kupují vlastní areál. Postupně doplnili výrobní technologie tak, aby byly areály v Domažlicích i Liberci stejně vybavené. Dnes mohou fungovat nezávisle na sobě, čímž Rakon dosáhl ve výrobě 100% zastupitelnosti obou středisek. Radovan Konopík k tomu dodává: “Dosáhli jsme tím maximální možné flexibility ve výrobě, kdy bez problémů pokrýváme výpadky nebo realizaci větších sérií v expresních dodacích lhůtách”.